We never sell your data to third parties
Toshiba Y754FTVB3PW-A vertical P-base motor rated 7.5 HP at 1800 RPM, 460V three-phase, 60 Hz. Premium efficiency design with normal and medium thrust capability. 210HP frame, TEFC enclosure. Suitable for vertical turbine pump applications requiring reliable continuous duty performance.
MODEL Y754FTVB3PW-A
$5,894.04 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
9.1
Application Type
Draft Booster Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
210HP
Height
29.7 in
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
Class F
Material
Cast Iron
Mounting Type
Vertical 10 P-Base/Footless
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Size
1-1/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
22.4 ft-lb
Type
Continuous-Duty Normal Thrust Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
460
Toshiba Toshiba Y754FTVB3PW-A
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Continuous-Duty Normal Thrust Type IKH, Draft Booster Motors Application, 7.5 hp, 460 VAC, 9.1 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 210HP10 Frame, 1-1/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 22.4 ft-lb Torque, Footless/P-Base Vertical 10 Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 29.7 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- NEMA design B
- All cast iron construction
- Positive displacement grease lubrication system
- Labyrinth seal on top bracket
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Draft Booster Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/8 in |
| Torque Rating | 22.4 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 7.5 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 210HP10 |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footless/P-Base Vertical 10 |
| Amperage Rating | 9.1 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 29.7 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Normal Thrust Type IKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | ee CC027 | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 635L10 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CFM022027022 |