We never sell your data to third parties
Toshiba 8005TCQL11E-C is an 800 HP 1800 RPM 5811/12 US frame TEAAC severe duty medium voltage three-phase motor. This totally enclosed air-to-air cooled enclosure is designed for demanding environments requiring reliable performance. The motor operates at 4000V and 60 Hz with high efficiency, making it suitable for heavy industrial applications such as mining, oil and gas, and power generation.
MODEL 8005TCQL11E-C
Contact supplier for technical support on: tic-dist1@toshiba.co
$107,201.90 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
101
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Sleeve
Enclosure
TEAAC
Frame
5811/12 US
Height
62.4 in
HP
800
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
90.1 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
4.25 in
Shaft Length
8.26 in
Special Features
Medium Voltage Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
2354 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TIKE
Voltage
4000
Width
48.8 in
Toshiba Toshiba 8005TCQL11E-C
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TIKE, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Medium Voltage Motors Special Features, 800 hp, 4000 VAC, 101 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Air to Air Cooled Enclosure, 5812US Frame, 4.25 in Dia x 8.26 in L Shaft, CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Sleeve Bearing, 2354 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 90.1 in L x 48.8 in W x 62.4 in H Dimensions
Features:
- High efficiency
- Class B temperature rise at 1.0 service factor by resistance
- Vacuum pressure impregnated system
- Multi-mount capability
- Winding stator RTDs (100 Ohm, 2 ph) in auxiliary terminal box
- Space heaters (120 VAC/1 ph) wired to an auxiliary terminal box
- Bearing RTD provisions
- Insulated sleeve bearings
- US-shaft end
- 4-pole
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 4.25 in Dia x 8.26 in L |
| Torque Rating | 2354 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 800 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CCW |
| Frame | 5812US |
| Bearing Type | Sleeve |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Air to Air Cooled |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 101 A |
| Voltage Rating | 4000 VAC |
| Dimensions | 90.1 in L x 48.8 in W x 62.4 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TIKE |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI/CSA/NEC Certified | IEEE 112 | NEMA MG1
18 Months
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-445T-6-RR-E-125 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | HH0754 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | NP0406G |
| Brand | Linn Gear |
| Model | R15X1.375 |