We never sell your data to third parties
Toshiba 8004WPAK11E-C open enclosure WPI (Weather Protected Type I) three-phase motor rated 800 HP at 1800 RPM. This 5011/12 US frame motor operates at 2300/4000V and is designed for outdoor or partially protected installations where louvered intake provides weather resistance. High efficiency construction meets demanding industrial applications.
MODEL 8004WPAK11E-C
Contact supplier for technical support on: tic-dist1@toshiba.co
$74,408.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
174/100
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Enclosure
WPI
Frame
5011/12 US
Height
50 in
HP
800
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
64.8 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3-7/8 in
Shaft Length
8-1/2 in
Special Features
Medium Voltage Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
2363 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TIKE
Voltage
2300/4000
Width
45.3 in
Toshiba Toshiba 8004WPAK11E-C
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TIKE, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Medium Voltage Motors Special Features, 800 hp, 2300/4000 VAC, 174/100 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, WPI Enclosure, 5012US Frame, 3-7/8 in Dia x 8-1/2 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 2363 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 64.8 in L x 45.3 in W x 50 in H Dimensions
Features:
- High efficiency
- Class B temperature rise at 1.0 service factor by resistance
- IP23 protection
- Vacuum pressure impregnated system
- Polyurea base grease
- Winding RTDs (100 Ohm platinum, 2 ph) wired to an auxiliary box
- Space heater (120 VAC/1 ph/60 Hz) wired to auxiliary box
- NDE insulated bearing for anti-friction ball bearing
- US-shaft end
- 4-pole
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 3-7/8 in Dia x 8-1/2 in L |
| Torque Rating | 2363 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 800 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 5012US |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | WPI |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 174/100 A |
| Voltage Rating | 2300/4000 VAC |
| Dimensions | 64.8 in L x 45.3 in W x 50 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TIKE |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI/CSA/NEC Certified | IEEE 112 | NEMA MG1
Warranty:
18 Months
| Brand | WorldWide Electric |
| Model | WPMDC2-18-180V-56CB |
| Brand | Toshiba |
| Model | B1/262LF2AMH |
| Brand | Stearns |
| Model | 475104015U03 |
| Brand | Martin Sprocket |
| Model | 6H 1 1/4 |