We never sell your data to third parties
Toshiba F4008VLF3JM 400 HP 900 RPM 5810US frame WPI Weather Protected Type I open enclosure three-phase motor. 2300/4160V, 60 Hz, high efficiency. Designed for outdoor and protected indoor installations requiring weather resistance with louvered intake ventilation.
MODEL F4008VLF3JM
Contact supplier for technical support on: tic-dist1@toshiba.co
$78,180.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
98/56
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Enclosure
ODP
Frame
5810US
Height
29.84 in
HP
400
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
61.98 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Floor/Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
900
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
4 in
Shaft Length
8.27 in
Special Features
Medium Voltage Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
2360 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TIKE
Voltage
2300/4160
Width
29.52 in
Toshiba Toshiba F4008VLF3JM
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TIKE, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Medium Voltage Motors Special Features, 400 hp, 2300/4160 VAC, 98/56 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 900 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 5810US Frame, 4 in Dia x 8.27 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 2360 ft-lb Torque, Floor/Horizontal Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 61.98 in L x 29.52 in W x 29.84 in H Dimensions
Features:
- High efficiency
- Class B temperature rise at 1.0 service factor by resistance
- IP22 protection
- Vacuum pressure impregnated system
- Polyurea base grease
- Open ball bearing with plugs
- Standard shaft end
- 9-pole
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 4 in Dia x 8.27 in L |
| Torque Rating | 2360 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 400 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 5810US |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 900 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Floor/Horizontal Footed |
| Amperage Rating | 98/56 A |
| Voltage Rating | 2300/4160 VAC |
| Dimensions | 61.98 in L x 29.52 in W x 29.84 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TIKE |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI/CSA/NEC Certified | IEEE 112 | NEMA MG1
18 Months
| Brand | Rossi |
| Model | R000247269 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | SUCP206-30MM-PBT |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 6206 2RSNR |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA4N002V5CBRK |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | NN 3008 KTN/SP |
| Brand | NAE |
| Model | PE215T-10-4-ODP |