We never sell your data to third parties
Toshiba M253WTQL11F-C is a 1250 HP 3600 RPM 5811/12 USS frame Weather Protected Type II (WPII) three-phase motor. This open enclosure WPII design provides enhanced weather protection for outdoor installations in power generation, mining, and oil and gas applications. The motor operates at 4000V, 60 Hz, and is rated High Efficiency for reliable continuous duty performance.
MODEL M253WTQL11F-C
Contact supplier for technical support on: tic-dist1@toshiba.co
$101,554.05 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 3 days
Returnable: See conditions
Amperage
156
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Sleeve
Enclosure
WPII
Frame
5811/12 USS
Height
61.4 in
HP
1250
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
70.9 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.875 in
Shaft Length
5.74 in
Special Features
Medium Voltage Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
1834 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TIKE
Voltage
4000
Width
48.8 in
Toshiba Toshiba M253WTQL11F-C
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba AC Motor, Continuous-Duty Type TIKE, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Medium Voltage Motors Special Features, 1250 hp, 4000 VAC, 156 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, 1 Speed, WPII Enclosure, 5812USS Frame, 2.875 in Dia x 5.74 in L Shaft, CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Sleeve Bearing, 1834 ft-lb Torque, Horizontal Foot Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 70.9 in L x 48.8 in W x 61.4 in H Dimensions
Features:
- High efficiency
- Class B temperature rise at 1.0 service factor by resistance
- IP24 protection
- Vacuum pressure impregnated system
- ISO VG oil
- Winding RTDs (2 ph)
- Space heater
- Insulated sleeve bearings
- USS-shaft end
- 2-pole
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Medium Voltage Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.875 in Dia x 5.74 in L |
| Torque Rating | 1834 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 1250 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CCW |
| Frame | 5812USS |
| Bearing Type | Sleeve |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | WPII |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Horizontal Foot |
| Amperage Rating | 156 A |
| Voltage Rating | 4000 VAC |
| Dimensions | 70.9 in L x 48.8 in W x 61.4 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TIKE |
Packaging:
Certifications/Standards:
ANSI/CSA/NEC Certified | IEEE 112 | NEMA MG1
18 Months
| Brand | Century |
| Model | ARB2034L1 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 256TTDBD6070 |