We never sell your data to third parties
Marathon 131549.00 Globetrotter series 5 HP, 3500 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 184T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 230V at 60 Hz with 82.5% efficiency, Class F insulation, and ball bearings. Designed for continuous industrial duty.
MODEL 131549.00
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$953.99 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6206
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
82.5
Enclosure
TEFC
Frame
184T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6205
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
230
Marathon 131549.00
AC Motor, Type KF Continuous Duty, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 2-Pole, L NEMA Design Special Features, 5 hp, 230 VAC, 23 A, 60 Hz Frequency, 3500 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 180 Frame, 1-1/8 in Dia Shaft, Selective CCW Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, Rigid Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 16.96 in L Dimensions
Features:
- Durable rolled steel construction
- Meets or exceeds NEMA service factors
- Double shielded ball bearings
- Thermally protected ratings
Specs:
| Type | Type KF Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 16.96 in L |
| Voltage Rating | 230 VAC |
| Amperage Rating | 23 A |
| Mounting Type | Rigid |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3500 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 180 |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Shaft Size | 1-1/8 in Dia |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Special Features | 2-Pole, L NEMA Design |
| Service Factor | 1.149 |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreBrand
Baldor
Model
L3608T
Brand
Baldor
Model
L3608TM
Brand
Leeson
Model
132042.00
| Brand | Toshiba |
| Model | 0204XSSB41A-P |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more