We never sell your data to third parties
Toshiba 0154XPEA42A-P EPFC explosion proof motor, 15 HP, 1800 RPM, 254TC frame, 230/460V three-phase. Totally enclosed fan cooled with UL Class I Division 1 hazardous location rating. Premium efficiency design for reliable operation in explosive environments.
MODEL TOS0154XPEA42A-P
Contact supplier for technical support on: tic-dist1@toshiba.co
$2,098.70 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 3 days
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
| Model Number | 0154XPEA42A-P |
| Multiplier Symbol | MTPXPP |
| Weight | 611 lbs |
| H.P. | 15 | ||
| FRAME | 254TC | ||
| FORM | FCKL1XX | ||
| TYPE | IKH | ||
| MODEL NO. | 0154XPEA42A-P | ||
| NOM. EFF. | 92.4 | ||
| VOLTS | 230/460 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| S.F. | 1.15 |
| AMB. | 40 C |
| MIN. EFF. | 91 |
| FREQUENCY | 60 Hz |
| FLAMPS | 38/19 |
| NEMA DESIGN | B |
| CODE | G |
| kW. | 11.2 |
| P.F. | 81.0 |
| S.RPM | 1800 |
| FLRPM | 1770 |
| INSUL CLASS | F |
| DUTY | CONT |
| SERIAL NO. |
| Locked Rotor: | 113.00 |
| FULL LOAD (lb-ft): | 44.5 |
| LOCKED ROTOR: | 240 |
| BREAK DOWN: | 265 |
| Drive End: | 6309ZZC3 |
| Opposite Drive End: | 6309ZZC3 |
| FULL LOAD: | 92.6 |
| 3/4 LOAD: | 92.1 |
| 1/2 LOAD: | 90.3 |
| FULL LOAD: | 81.0 |
| 3/4 LOAD: | 78.2 |
| 1/2 LOAD: | 70.8 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | DVF-C400G2V |