We never sell your data to third parties
Marathon 140636.00 10 HP, 1765 RPM three-phase brake motor with a 215T NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. Features Class F insulation, ball bearings, and a 1.375-inch shaft diameter. Designed for industrial applications requiring reliable stopping and holding torque.
MODEL 140636.00
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,486.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Drive End Bearing Size
6207
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
91.7
Enclosure
TEFC
Frame
215T
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
KW
7.5
Number of Poles
4
Opp. Drive End Bearing Size
6206
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Shaft Diameter
1.375
Shaft Length
3.38
Voltage
230/460
140636.00
AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Brake Motors, Special Features: Washdown Duty Motors, 10 hp, 230/460 VAC, 28.8 to 26.8/13.4 A, 60 Hz, 3 ph, 1765 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 215T Frame, 1.38 in Dia x 3.38 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 29.75 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 29 in L x 111.77 in H
Features:
- Fail-safe positive stop and holding brakes
- Load stops automatically when power is turned off
- Manual brake release designs
- Dual voltage brake coils
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 29 in L x 111.77 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 28.8 to 26.8/13.4 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1765 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 215T |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 10 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 29.75 ft-lb |
| Shaft Size | 1.38 in Dia x 3.38 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Brake Motors |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GRG8322044.00 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 405THFCD8378 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-461275 |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more