We never sell your data to third parties
Toshiba 0032SDJR41M-P EQP Global JM close-coupled pump motor, 3 HP, 3600 RPM, 230/460V three-phase, 182JM frame. This NEMA C-face threaded shaft motor is designed for direct-drive centrifugal pump applications. The EQP Global JM line provides reliable performance for industrial pumping systems.
MODEL 0032SDJR41M-P
$738.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
7.4/3.7
Application Type
Oil Well Pumping Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEFC
Frame
182JM
Height
11.2 in
HP
3
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
17.7 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
C-Face Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Size
0.874 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
4.5 ft-lb
Type
Close-Coupled Continuous-Duty Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Toshiba Toshiba 0032SDJR41M-P
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Close-Coupled Continuous-Duty Type IKH, Oil Well Pumping Motors Application, 3 hp, 230/460 VAC, 7.4/3.7 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3600 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 182JM Frame, 0.874 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 4.5 ft-lb Torque, C-Face Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 17.7 in L x 11.2 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- Regreasable 280 frame and larger
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.874 in |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 182JM |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | C-Face Footed |
| Amperage Rating | 7.4/3.7 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 17.7 in L x 11.2 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type IKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
Warranty:
3 Years
| Brand | Linn Gear |
| Model | 1108X.500 |