We never sell your data to third parties
Toshiba 0204SDJR41M-P EQP Global JM close-coupled pump motor, 20 HP, 1800 RPM, 230/460V three-phase, 60 Hz. NEMA 256JM frame with C-face threaded shaft for direct-drive centrifugal pump applications. Premium efficiency design.
MODEL 0204SDJR41M-P
$2,064.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
50/25
Application Type
Oil Well Pumping Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEFC
Frame
256JM
Height
14.9 in
HP
20
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
27.1 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Size
1.249 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
59.3 ft-lb
Type
Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Toshiba Toshiba 0204SDJR41M-P
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH, Oil Well Pumping Motors Application, 20 hp, 230/460 VAC, 50/25 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 256JM Frame, 1.249 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 59.3 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 27.1 in L x 14.9 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- Regreasable 280 frame and larger
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.249 in |
| Torque Rating | 59.3 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 20 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 256JM |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 50/25 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 27.1 in L x 14.9 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | NTN Bearing |
| Model | ARFLU-1.1/4 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | T2S-100PL |
| Brand | Climax Metal |
| Model | GSCC-125-100-S |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 4705-0250-050ERNST |