We never sell your data to third parties
Toshiba 0306SDJR41M-P EQP Global JM 30 HP 1200 RPM 230/460V 326JM frame close-coupled pump motor. This three-phase 60 Hz motor features a 326JM frame with a threaded shaft for direct-drive centrifugal pump applications. The EQP Global JM line provides reliable performance for industrial pumping systems.
MODEL 0306SDJR41M-P
$5,008.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
74/37
Application Type
Oil Well Pumping Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEFC
Frame
326JM
Height
19 in
HP
30
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
31.6 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Size
1.249 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
134 ft-lb
Type
Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Toshiba Toshiba 0306SDJR41M-P
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH, Application Type: Oil Well Pumping Motors, 30 hp, 230/460 VAC, 74/37 A, 60 Hz, 3 ph, 1200 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 326JM Frame, 1.249 in Shaft, CW/CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 134 ft-lb, Footed Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 31.6 in L x 19 in H
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- Regreasable 280 frame and larger
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.249 in |
| Torque Rating | 134 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 30 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 326JM |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 74/37 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 31.6 in L x 19 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | GMN Bearings USA |
| Model | FE 453 M |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0274.02107X40 |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0206SDJC41M-P |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 3030X1.312 |
| Brand | Toshiba |
| Model | BY156FLF3BMHJ01 |
| Brand | Teco-Westinghouse |
| Model | KG3508R |