We never sell your data to third parties
Toshiba 0504SDJC41M-P EQP Global JM close-coupled pump motor, 50 HP, 1800 RPM, 575V three-phase, 326JM frame. This NEMA C-face threaded shaft motor is designed for direct-drive centrifugal pump applications. The 326JM frame provides a standard pump-mount interface for reliable coupling.
MODEL 0504SDJC41M-P
$4,650.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
48
Application Type
Oil Well Pumping Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEFC
Frame
326JM
Height
19 in
HP
50
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
31.6 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Size
1.249 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
148 ft-lb
Type
Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Toshiba Toshiba 0504SDJC41M-P
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH, Oil Well Pumping Motors Application, 50 hp, 575 VAC, 48 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 326JM Frame, 1.249 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 148 ft-lb Torque, Footed Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 31.6 in L x 19 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- Regreasable 280 frame and larger
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.249 in |
| Torque Rating | 148 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 326JM |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 48 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 31.6 in L x 19 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0274.01A25X40 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0253.04121X20 |
| Brand | Wiegmann |
| Model | SSFK1224 |
| Brand | Toshiba |
| Model | J808WLF3I-A |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0793.208212040 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0154.6A57 |