We never sell your data to third parties
Toshiba 0602SDJR41P-P EQP Global JP close-coupled pump motor, 60 HP, 3600 RPM, 230/460V three-phase, 364JP frame. Designed for direct-drive centrifugal pump applications with a NEMA C-Face threaded shaft. This three-phase motor operates at 60 Hz and is built to Toshiba International Corporation specifications for reliable pump motor performance.
MODEL 0602SDJR41P-P
$6,584.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
138/69
Application Type
Oil Well Pumping Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEFC
Frame
364JP
Height
21.2 in
HP
60
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
35.6 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Size
1.624 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
88.8 ft-lb
Type
Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Toshiba Toshiba 0602SDJR41P-P
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH, Application Type: Oil Well Pumping Motors, 60 hp, 230/460 VAC, 138/69 A, 60 Hz, 3 ph, 3600 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 364JP Frame, 1.624 in Shaft, CW/CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 88.8 ft-lb, Footed Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 35.6 in L x 21.2 in H
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- Regreasable 280 frame and larger
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.624 in |
| Torque Rating | 88.8 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 364JP |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 138/69 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 35.6 in L x 21.2 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | PEER Bearing |
| Model | 6201-2RLD-13mm |