We never sell your data to third parties
Toshiba 0034SDSR41A-P3 EQP Global SD Top Mount severe duty motor, 3 HP, 1800 RPM, 230/460V three-phase, 182T frame, TEFC enclosure. This NEMA Premium efficiency motor is designed for top-mount vertical applications in severe duty environments such as chemical, mining, and oil and gas. Cast iron construction with 1.25 service factor and Class H insulation.
MODEL 0034SDSR41A-P3
$491.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Amperage
8/4
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
182T
Height
12.9 in
HP
3
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
15.5 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Foot/Top
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Size
1.122 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
8.95 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type IKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Width
9.6 in
Toshiba Toshiba 0034SDSR41A-P3
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type IKH, Series: SD Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 3 hp, 230/460 VAC, 8/4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 182T Frame, 1.122 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 8.95 ft-lb Torque, Foot/Top Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 15.5 in L x 9.6 in W x 12.9 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.122 in |
| Torque Rating | 8.95 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 182T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Foot/Top |
| Amperage Rating | 8/4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.5 in L x 9.6 in W x 12.9 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type IKH |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
Warranty:
3 Years
| Brand | Ringspann |
| Model | 4821.057.109.M00509 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | C123M-30X55 |