We never sell your data to third parties
Toshiba 0754SDSR41A-P3 EQP Global SD Top Mount severe duty motor, 75 HP, 1800 RPM, 230/460V three-phase, 365T frame. Totally enclosed fan cooled with a 1.25 service factor, this NEMA Premium efficiency motor is designed for top-mount vertical applications in chemical, mining, and oil and gas environments.
MODEL 0754SDSR41A-P3
$6,806.15 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
170/85
Application Type
General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
365T
Height
25.05 in
HP
75
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
33 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Foot/Top
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1700 - 1800
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Size
2-3/8 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
221 ft-lb
Type
Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
230/460
Width
9.1 in
Toshiba Toshiba 0754SDSR41A-P3
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty Type TKKH, Series: SD Series, General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors Application, 75 hp, 230/460 VAC, 170/85 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 365T Frame, 2-3/8 in Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 221 ft-lb Torque, Foot/Top Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 33 in L x 9.1 in W x 25.05 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- No-load commercial testing on all motors
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | General Purpose AC Motors, Compressor Motors, Fan & Blower Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-3/8 in |
| Torque Rating | 221 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 75 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 365T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Foot/Top |
| Amperage Rating | 170/85 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 33 in L x 9.1 in W x 25.05 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty Type TKKH |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | Isostatic |
| Model | SS-814-14 |
| Brand | Techtop |
| Model | GR3-CI-TF-254TC-2-BR-D-15 |