We never sell your data to third parties
Toshiba 0756SDSR41A-P 75 HP 1200 RPM 405T frame TEFC general purpose motor. This three-phase 60 Hz NEMA Premium efficiency motor operates at 240/460V and features a totally enclosed fan cooled enclosure for reliable performance in industrial environments.
MODEL 0756SDSR41A-P
$9,278.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
188/94
Application Type
Compressor Motors, General Purpose AC Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
20:01
Enclosure
TEFC
Frame
405T
Height
19.4 in
HP
75
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
38.4 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Dual/Horizontal Footed
Number of Speeds
1
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
1100 - 1200
Series
SD Series
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2-7/8 in
Shaft Length
7-1/4 in
Special Features
Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors
Temperature Rating
-13 to 104 deg F
Torque Rating
334 ft-lb
Type
Continuous-Duty
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
240/460
Width
19.8 in
Toshiba Toshiba 0756SDSR41A-P
UPC: | UNSPSC: 26101112 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global AC Motor, Continuous-Duty, Series: SD Series, Compressor Motors, General Purpose AC Motors Application, Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors Special Features, 75 hp, 230/460 VAC, 188/94 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1200 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 405T Frame, 2-7/8 in Dia x 7-1/4 in L Shaft, CW/CCW Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 334 ft-lb Torque, Dual/Horizontal Footed Mounting, -13 to 104 deg F, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 20:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 38.4 in L x 19.8 in W x 19.4 in H Dimensions
Features:
- IP55 protection
- Oversized 300 series bearings
- No load commercial testing on all motors
- 6-pole
- T-shaft end
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 20:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Low Voltage Motors, Severe Duty Motors, Vector (Inverter) Duty Motors |
| Application Type | Compressor Motors, General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-7/8 in Dia x 7-1/4 in L |
| Torque Rating | 334 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 75 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 405T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | -13 to 104 deg F |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 1200 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Dual/Horizontal Footed |
| Amperage Rating | 188/94 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 38.4 in L x 19.8 in W x 19.4 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Continuous-Duty |
| Series | SD Series |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA/NEC Certified | ee CC027B | IEEE 112 | NEMA Premium® MG1 Part 31 | UR Listed
3 Years