We never sell your data to third parties
Marathon GT0086 100 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 365TS frame and drip proof enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter motor is designed for continuous industrial duty in clean, indoor environments.
MODEL GT0086
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$8,173.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
365TS
HP
100
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon Globetrotter AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty, General Purpose AC Motors Application, Inverter Ready Special Features, 100 hp, 230/460 VAC, 227/114 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3568 rpm Speed, 1 Speed, Open Drip-Proof Enclosure, 365TS Frame, 1.88 in Dia x 3.75 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 184.5 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 31.14 in L x 23.74 in W x 19.57 in H Dimensions
Features:
- Standard assembly F1 and reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Inverter Ready |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.88 in Dia x 3.75 in L |
| Torque Rating | 184.5 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 100 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 365TS |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Open Drip-Proof |
| Speed | 3568 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 227/114 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 31.14 in L x 23.74 in W x 19.57 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more