We never sell your data to third parties
Marathon GT0088 25 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 405TS frame and drip proof enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for indoor general purpose applications requiring open drip proof ventilation.
MODEL GT0088
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$9,198.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
405TS
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 125 hp, 460 VAC, 142 A, 60 Hz, 3 ph, 1785 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 405TS Frame, 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 368 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 2:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 35.44 in L x 24.22 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in Dia x 4-1/4 in L Extension |
| Torque Rating | 368 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 125 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 405TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 1785 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 142 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 35.44 in L x 24.22 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | CA0200x062kw |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270509
Marathon electric motor
motor started and ran as it should have .Very pleased with it ,also MRO supply Fast shipping.Recieved the very nrxt day
Read more