We never sell your data to third parties
Marathon SY006A 3 HP, 1800 RPM three-phase agricultural motor with a 182TC NEMA frame and Totally Enclosed Non-Ventilated enclosure. Operates on 230/460V at 90 Hz. Designed for farm duty applications requiring a sealed, fanless motor.
MODEL SY006A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,740.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TENV
Frame
182TC
HP
3
Hz
90
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon SYMAX AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty, Synchronous Permanent Magnet AC Motors Special Features, 3 hp, 230/460 VAC, 6.8/3.4 A, 90 Hz Frequency, 3 ph ph, 1800 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV) Enclosure, 182TC Frame, 1.13 in Dia x 2.62 in L Shaft, Reversible Rotation, 1 Service Factor, Ball Bearing, 13.13 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Cast Iron, 20:1 Open Loop/1000:1 Closed Loop Constant Torque Speed, 17.5 in L x 13.4 in W x 11.27 in H Dimensions
Features:
- Ultra Efficient Premium-Plus exceeds NEMA Premium (IE4)
- Cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- IP54 ingress protection
- Normally closed thermostats (must be connected to control circuit)
- Requires drive for operation
- Horizontal motor orientation
Specs:
| Constant Torque Speed Range | 20:1 Open Loop/1000:1 Closed Loop |
|---|---|
| Service Factor | 1 |
| Special Features | Synchronous Permanent Magnet AC Motors |
| Insulation Class | Class H |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.62 in L |
| Torque Rating | 13.13 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 3 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 182TC |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Speed | 1800 rpm |
| Frequency Rating | 90 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 6.8/3.4 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 17.5 in L x 13.4 in W x 11.27 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6202C3 |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more