We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Marathon GT1234A 40 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 324TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Globetrotter series motor for continuous industrial duty.
MODEL GT1234A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,937.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
324TC
HP
40
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 40 hp, 230/460 VAC, 95/47.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1782 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 324TC Frame, 2-1/8 in Dia x 5-1/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 118 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 29.69 in W x 22.32 in D x 19.49 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- 12 leads for wye-delta, part winding on low voltage or across the line starting
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-1/8 in Dia x 5-1/4 in L Extension |
| Torque Rating | 118 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 40 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 324TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1782 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 95/47.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 29.69 in W x 22.32 in D x 19.49 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read more