We never sell your data to third parties
Marathon GT1318A 10 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 215TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is designed for industrial duty applications.
MODEL GT1318A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,542.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
215TC
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
See all of our 10 HP 215TC Motors
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 10 hp, 230/460 VAC, 23.6/11.8 A, 60 Hz, 3 ph, 3518 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 215TC Frame, 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 14.9 ft-lb Full Load Torque, Round Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 20.7 in W x 13.07 in D
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-3/8 in Dia x 3.38 in L Extension |
| Torque Rating | 14.9 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 215TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 3518 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Round |
| Amperage Rating | 23.6/11.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 20.7 in W x 13.07 in D |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
| Brand | Stearns |
| Model | 932401200 |
| Brand | Toshiba |
| Model | B00544LF2OMH |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 1211 ETN9/C3 |