We never sell your data to third parties
Marathon U517A Globetrotter series 60 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 326TS frame and drip proof enclosure. Operates on 190/380/400V at 60 Hz with 1.15 service factor. Designed for continuous industrial duty applications.
MODEL U517A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,736.65 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
326TS
HP
60
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
190/380/400
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Fire Pump Motors Application, Squirrel Cage Induction Run Motors Special Features, 60 hp, 190/380 to 400 VAC, 165/82.5 to 77.5 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 3565 rpm Speed, 1 Speed, IP23 DP Enclosure, 326TS Frame, 1-7/8 in Dia x 3-3/4 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, 88.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mounting, 50 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 28.23 in L x 17.92 in H Dimensions
Features:
- Designed for use on pumps for fire pump duty
- Red paint on 25 hp through 200 hp
- Will accept C-face kits
- Single voltage motors have 12 leads and are suitable for wye-delta, across the line, or part winding start
- Dual voltage motors have 12 leads, suitable for wye-delta or across the line start on either voltage, or part winding start on low voltage
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Fire Pump Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-7/8 in Dia x 3-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 88.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 60 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 326TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 50 deg C |
| Enclosure Type | IP23 DP |
| Speed | 3565 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 165/82.5 to 77.5 A |
| Voltage Rating | 190/380 to 400 VAC |
| Dimensions | 28.23 in L x 17.92 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more