We never sell your data to third parties
Marathon E491A 30 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 286T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter series motor is built to industrial duty standards.
MODEL E491A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$4,232.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon Severe Duty Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Severe Duty Motors, 30 hp, 230/460 V, 72.5/36.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1775 rpm, 1 Speed, IP55 Totally Enclosed Fan Cooled, 286T Frame, 1-7/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Cast Iron, 28.14 in L x 21.47 in W x 17.51 in H
Features:
- Meets or exceeds NEMA Premium efficiency
- 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- MAX GUARD class H insulation system
- Constant torque for inverter duty
- Sintered bronze breather with brass drain and breather
- Bearing caps and precision balanced to 0.08 in/s
- 1.15 service factor on sinewave and 1 service factor on IGBT power
- Internal and external epoxy painted
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Severe Duty Motors |
| Insulation Class | Class H |
| Shaft Size | 1-7/8 in Dia |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 30 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 286T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Speed | 1775 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 72.5/36.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 V |
| Dimensions | 28.14 in L x 21.47 in W x 17.51 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
SKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451400 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-412506 |
SKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read more