We never sell your data to third parties
Marathon W580A 50 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 326T frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 460V at 60 Hz with 1.15 service factor.
MODEL W580A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$6,574.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
326
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Marathon Severe Duty Motor, 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated, Special Features: Severe Duty Motors, 50 hp, 460 V, 58.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1780 rpm, 1 Speed, IP56 Totally Enclosed Fan Cooled, 326T Frame, 2-1/8 in Dia Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class H, Cast Iron, 31.35 in L x 25.23 in W x 19.49 in H
Features:
- Meets or exceeds NEMA Premium efficiency
- 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Inpro/Seal VBX bearing isolators on drive end shaft extension TENV and on both ends of TEFC
- MAX GUARD class H insulation system
- Constant torque for inverter duty
- Sintered bronze breather with brass drain and breather
- Bearing caps and precision balanced to 0.08 in/s
- 1.15 service factor on sinewave and 1 service factor on IGBT power
Specs:
| Service Factor | 1.15 |
|---|---|
| Special Features | Severe Duty Motors |
| Insulation Class | Class H |
| Shaft Size | 2-1/8 in Dia |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 326T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP56 Totally Enclosed Fan Cooled |
| Speed | 1780 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 58.5 A |
| Voltage Rating | 460 V |
| Dimensions | 31.35 in L x 25.23 in W x 19.49 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Squirrel Cage Inverter Rated |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 215TTFCD6807 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451845 |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more