We never sell your data to third parties
Marathon R420B 2 HP, 1200 RPM three-phase IEC metric general purpose motor with a 100L frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz. This R-series metric motor is designed for industrial applications requiring IEC frame dimensions and B3/B5/B14/B35 mounting flexibility.
MODEL R420B
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,049.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
100L
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
575
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous-Duty Low Voltage, Series: TerraMAX TCA, General Purpose AC Motors Application, IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors Special Features, 2 hp, 575 VAC, 2.4 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1175 rpm Speed, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 100L Frame, 1.102 in Dia x 2.36 in L Extension Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Deep Groove Ball Bearing, B3 Footed/Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 2:1 Constant Torque Speed, 10:1 Variable Torque Speed, 398.018 mm L x 283 mm H Dimensions
Features:
- Industries broadest product offering that is designed for tough environments
- User friendly terminal boxes
- Low operation cost
- Low CO2 emissions and environmental friendly
- Wide voltage/frequency range meeting global requirements
- Performance matched to all leading brands of PWM drives guaranteeing years of trouble free operation
- Direct drop-in replacement
- IEC design "N" with NEMA "B" torques
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | IEC Metric Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.102 in Dia x 2.36 in L Extension |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 100L |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1175 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | B3 Footed/Rigid Base |
| Amperage Rating | 2.4 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 398.018 mm L x 283 mm H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 6-Pole Continuous-Duty Low Voltage |
| Series | TerraMAX® TCA |
SKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more| Brand | US Motors |
| Model | HO15P2BLE |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 17/3VX450 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 35TAB07DUP4 |
SKU: 2938572
Great service
Its always good to shop at MRO Supply. good quality items at great prices. Good service too !
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more