5IK40RGN-ET/5GU36RC
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIEGMA 5IK40RGN-ET/5GU36RC
1-Phase AC gearmotor with 40W output power and a 36 to 1 gear ratio. Designed in a Right-Angle Hollow Bore Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TENV with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The hollow bore measures 17mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK40RGN-ET/5GU36RC
Frame Size
90mm
Pinion
GU
Ratio
36 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
17mm
Style
Right-Angle Hollow Shaft Gearhead
Terminal Box
Yes
Voltage
110-120vac
Key Features
  • Power Rating: 0.75 kW (1.0 HP) providing optimal performance for demanding tasks.