We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WIEGMANN WC1224W CONSOLEOTCSWRITING DESK
MODEL WC1224W
Contact supplier for technical support on: 562 463 8300
$387.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Actual Depth
10.13 in
Actual Height
2.060 in
Actual Width
24.13 in
Application
For use with WC1224B console.
Color
Ansi-61 Gray Textured
Cubic Capacity
480 cu.in
Depth
10 in
Finish
Polyester Powder
Height
2 in
Listings
UL, CSA
Mounting
Mounting Hardware
NEMA Rating
12
Special Features
Fabricated from 14 gauge steel. Seams are continuously welded and ground smooth. Desks attach easily to console front, are removable.
Standard
cULus
Type
Console Writing Desk
Width
24 in
Hubbell Wiegmann WC1224W
UPC: 786725443352 | UNSPSC: 39121323 | GTIN: 00786725443352
Enclosures, Cabinets & Racks > Enclosure Accessories > Enclosure Mounting Accessories
Wiegmann Writing Desk, For Use With: WC12 WC1224B NEMA 12 Single Door Operator Interface Console, Carbon Steel, Polyester Powder Coated, Gray, 2.06 in H x 24.13 in W x 10.13 in D
Features:
- Seams are continuously welded and ground smooth
- Desks are removable and attach easily to console front
Specs:
| Dimensions | 2.06 in H x 24.13 in W x 10.13 in D |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Suitable For Use With | WC12 WC1224B NEMA 12 Single Door Operator Interface Console |
| Finish | Polyester Powder Coated |
| Color | Gray |
Packaging:
| Length | 10.13 in |
|---|---|
| Width | 24.13 in |
| Height | 2.06 in |
| 12.0 lb |
Certifications/Standards:
| Brand | MasterDrive |
| Model | 4B200SF |