SCE-24H2006SS6LP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-24H2006SS6LP is a NEMA 4X wall-mount enclosure with dimensions 24" H x 20" W x 6" D. Constructed from 316 stainless steel for corrosion resistance in washdown and harsh environments. Features a single-door padlockable hasp (LP) for security. UL Type 4X listed, IP66 equivalent. Continuously welded seams with ground smooth finish. Includes bonding studs and print pocket.
MODEL SCE-24H2006SS6LP
Depth
6.00"
Height
24.00"
Width
20.00"
  • 0.075 In. stainless steel Type 316/316L.
  • Continuously welded seams ground smooth.
  • Flange trough collar around all sides of door opening.
  • Pour in place oil & water resistant gasket
  • Collar studs 3/8-16 provided for mounting optional subpanels.
  • Hasp and staple for padlocking.
  • Stainless steel continuous hinges.
  • Removable print pocket furnished if height and width of enclosure is greater than 12 Inches.
  • Ground stud on door.
  • Stainless steel clamps on three sides door when greater than 30 inch wide.