SCE-42H3608SSLP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-42H3608SSLP is a NEMA 4X wall-mount enclosure with a 42" H x 36" W x 8" D interior. Constructed from 304 stainless steel for corrosion resistance, it features a single-door padlockable hasp (LP) and continuously welded seams. UL Type 4X listed, suitable for indoor/outdoor hose-down and corrosive environments. ANSI-61 gray finish on carbon steel models; this stainless version has a brushed finish.
MODEL SCE-42H3608SSLP
Depth
8.00"
Height
42.00"
Width
36.00"
Application
Construction
  • 0.075” stainless steel Type 304.
  • Continuously welded seams ground smooth.
  • Flange trough collar around all sides of door opening.
  • Oil-resistant door gasket.
  • Collar studs provided for mounting optional subpanels.
  • Hasp and staple for padlocking.
  • Stainless steel continuous hinge.
  • Print pocket.
  • Ground stud on door.
  • Stainless steel clamps on three sides door when greater than 30 inch wide.