SCE-42EL4212SSWFLP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-42EL4212SSWFLP is a NEMA 4X EnviroLine continuous-hinge wall-mount enclosure. Constructed from 304 stainless steel with continuously welded seams, it measures 42" H x 42" W x 12" D. Features include a window cutout and padlockable hasp. UL Type 4X listed for indoor/outdoor hose-down and corrosive environments.
MODEL SCE-42EL4212SSWFLP
Depth
12.00"
Height
42.00"
Width
42.00"
Application
Construction
  • 0.075” stainless steel Type 304.