Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Orbit TG-1-NM 1-G GANGABLE T/G O/W NM BOX 2-1/2 DEEP
MODEL TG-1-NM
This product has a minimum order quantity of (50 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 213 745 8884
$6.44 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(50 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
| Category | SWITCH BOX |
|---|---|
| Page | A31 |
| Barcode | 8-35243-01139-7 |
| Description: | |
| Gangable Switch Box, With Old Work Tigergrip, NM Cable Clamps | |
| Features: | |
| - Removable side cover for multigang applications - Grips onto finished wall for old work installations - NM Clamp for Non-Metallic Sheathed Cables with ground |
|
| Dimensions: | |
| Width | 2" |
| Height | 3" |
| Depth | 2 - 1/2" |
| Cu In | 12.5 |
| Line Drawings | |
| Specifications: | |
| Material | 16 GA Sheet Steel |
| Color | Galvanized |
| Clamp Type | NM |
| No. of Gangs | 1 |
| KO Sides | (4) - 1/2" |
| KO Ends | (2) - 1/2", (4) - Loom |
| KO Bottom | (1) - 1/2" |
| Packaging Info: | |
| Std Pkg | 50 |
| Weight | 32 lbs |
Pyramex Ever-Lite SB8680DT Safety Glasses Indoor/Outdoor Mirror Anti-Fog Lens and Black Frame
| Brand | Pyramex |
| Model | SB8680DT |
$4.07
Each
Free shipping
Winsmith E17CDTD31000PN E17CDTD SE Encore worm gear speed reducer with 1.75" center distance, 600:1 ratio, LUR shaft arrangement, and 56C motor frame. This single-reduction unit features a C-flange coupled input and solid output shaft. WinGuard epoxy coating and Mobil Glygoyle 460 synthetic lubricant are standard.
| Brand | Winsmith |
| Model | E17CDTD31000PN |
$1,574.30
Each
Free Shipping orders over $100
Pyramex BBS100L General Use Back Support with 5 Stays & Breakaway Suspenders Economy Weight Large
| Brand | Pyramex |
| Model | BBS100L |
$12.63
Each
Free shipping
$101.49
Each
Free Shipping orders over $100
$26.40
Each
Free shipping
$37.43
Each
Free shipping
$206.04
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews