Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Orbit GMB-2-NM-FB 2-G GANGABLE SWITCH NM BOX 2-3/4 DEEP
MODEL GMB-2-NM-FB
This product has a minimum order quantity of (25 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: 213 745 8884
$11.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(25 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
| Category | SWITCH BOX |
|---|---|
| Page | A32 |
| Barcode | 8-35243-01478-7 |
| Description: | |
| Intermediate Depth Gangable Switch Box, With NM Clamps & FB Bracket, 9/16" Setback | |
| Features: | |
| - Removable side cover for multigang applications - NM Clamp for Non-Metallic Sheathed Cables with ground - FB Bracket for offset mounting on flat side of stud or joist - With Pre-assembled 7" Solid Cu. #12AWG Pigtail and 10-32 Ground Screw |
|
| Dimensions: | |
| Width | 4" |
| Height | 3" |
| Depth | 2 - 3/4" |
| Cu In | 28.0 |
| Line Drawings | |
| Specifications: | |
| Material | 16 GA Sheet Steel |
| Color | Galvanized |
| Clamp Type | NM |
| Bracket | FB, 9/16" |
| No. of Gangs | 2 |
| KO Sides | (2) - 1/2" |
| KO Ends | (4) - 1/2", (8) - Loom |
| KO Bottom | (2) - 1/2" |
| Packaging Info: | |
| Std Pkg | 25 |
| Weight | 27.5 lbs |
Gates 78101875 1VP75 1.5/8 Light Duty Sheaves - Variable Pitch
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 1VP75 1.5/8 |
$236.82
Each
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings CFF-3 ROD END COMMERCIAL GRADE INCH FEMALE RIGHT HAND
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | CFF-3 |
Call for pricing
TBWOODS 761T 7.6X1T-SK Companion Sheave
| Brand | TB Woods |
| Model | 761T |
$534.97
Each
Free Shipping orders over $100
Bestorq 5V530 Wedge V-BELT
| Brand | Bestorq |
| Model | 5V530 |
$17.03
Each
Free shipping
Bando 5V710 POWER ACE V-BELT TOP WIDTH: 5/8 INCH V-DEPTH: 17/32 INCH
| Brand | Bando |
| Model | 5V710 |
$33.20
Each
Free shipping
IKO ST304565UUB ST - Series
| Brand | IKO Bearing |
| Model | ST304565UUB |
$140.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews