SCE-72EL3018SS6FS
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-72EL3018SS6FS is a NEMA 4X EnviroLine free-standing enclosure with continuous hinge. Constructed from 316 stainless steel for corrosion resistance in washdown and harsh environments. Dimensions: 72" H x 30" W x 18" D. UL Type 4X listed. Suitable for outdoor and indoor industrial applications.
MODEL SCE-72EL3018SS6FS
each
Contact supplier for technical support on: 989-799-6871
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Depth
18.00"
Height
72.00"
Width
30.00"
  • 0.104 In. stainless steel Type 316/316L.
  • Seams continuously welded and ground smooth.
  • Pour in place oil & water resistant gasket
  • Flange trough collar around all sides of door opening.
  • Concealed hinges.
  • Removable and interchangeable doors.
  • Black quarter turn latches for enclosures > 30"