2210-T210-K0T1-H131-16A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 2210-T210-K0T1-H131-16A Thermal Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole DIN Mount 277VAC/65VDC T1 1NC AUX 16A
MODEL 2210-T210-K0T1-H131-16A
Current Rating
16
Poles
1
Rated VAC
250 / 433 VAC
Rated VDC
65 VDC
Type
Delayed Action
Key Features
  • Rated Current: 16A, providing efficient protection for electrical circuits.
  • Voltage Rating: Operates at 277VAC and 65VDC, ensuring compatibility with a wide range of systems.
  • Pole Configuration: 1 Pole DIN Mount design, facilitating easy installation in standard electrical panels.