2210-T210-K0T1-H131-20A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 2210-T210-K0T1-H131-20A Thermal Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole DIN Mount 277VAC/65VDC T1 1NC AUX 20A
MODEL 2210-T210-K0T1-H131-20A
Current Rating
20
Poles
1
Rated VAC
250 / 433 VAC
Rated VDC
65 VDC
Type
Delayed Action
Key Features
  • Voltage Rating: Operates effectively at 277VAC and 65VDC, ensuring compatibility with a wide range of electrical systems.
  • Current Rating: Rated for 20A, providing robust protection for connected circuits against excessive current flow.