2210-T220-K0T1-H231-1.5A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 2210-T220-K0T1-H231-1.5A Thermal Magnetic Circuit Breaker 1077 2 Pole DIN Mount 480VAC/65VDC T1 1NC AUX 1.5A
MODEL 2210-T220-K0T1-H231-1.5A
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Actuator
Rocker
Aux Contacts
N.C.
COO
DE
CQC
GB 17701
CSA
C22.2 No 235
Current Rating
1.5
Mounting Method
DIN Rail
Package
DIN Rail
Poles
2
Rated VAC
250 / 433 VAC
Rated VDC
65 VDC
Terminal Design
Screw
Type
Delayed Action
UL
UL 1077
VDE
EN 60934
Key Features
Current Rating1.5A, suitable for low to moderate current applications.
Voltage RangeRated for 480VAC and 65VDC, providing flexibility in different electrical environments.
Pole ConfigurationFeatures a dual-pole design, ensuring comprehensive circuit protection.
Applications
Benefits
Recently Viewed
Free shipping
Free shipping
Click for 10% off