8340-T110-K1T1-ALH0-50A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 8340-T110-K1T1-ALH0-50A Magnetic and Hydraulic-Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole DIN Mount 80VDC Long Delay 50A
MODEL 8340-T110-K1T1-ALH0-50A
Current Rating
50
Rated VAC
240 / 415 VAC
Rated VDC
80 VDC
Type
Delayed Action
Key Features
  • Current Rating: 50A, providing robust protection for high-demand applications.
  • Voltage Rating: Operates up to 80VDC, suitable for various low-voltage systems.