8340-T120-K1M2-ALH126-16A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 8340-T120-K1M2-ALH126-16A Magnetic and Hydraulic-Magnetic Circuit Breaker 1077 2 Pole DIN Mount 240/415VAC Med Delay N/O Aux 16A
MODEL 8340-T120-K1M2-ALH126-16A
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Actuator
Toggle
Aux Contacts
N.O.
COO
DE
CQC
GB 17701
CSA
C22.2 No 235
Current Rating
16
Mounting Method
DIN Rail
Package
Rail
Poles
2
Rated VAC
240 / 415 VAC
Rated VDC
80 VDC
Terminal Design
Screw
Type
Medium Delay
UL
UL 1077
VDE
EN 60934
Key Features
  • Type: Magnetic and hydraulic-magnetic mechanism for dependable trip characteristics
  • Poles: 2-pole configuration for versatile applications in single-phase and three-phase systems
  • Current Rating: 16A rated current to effectively protect against overcurrent situations
  • Mounting Style: Designed for DIN rail mounting, facilitating easy installation in panel setups
  • Delay Characteristic: Medium delay for optimal protection against temporary inrush currents
Applications
Benefits
Recently Viewed
#6561539
Consolidated Bearings AH-3232 X 150 MM WITHDRAWAL SLEEVE
Brand Consolidated Bearings
Model AH-3232 X 150 MM