8340-T110-K1T1-ALH126-15A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 8340-T110-K1T1-ALH126-15A Magnetic and Hydraulic-Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole DIN Mount 80VDC Long Delay N/O Aux 15A
MODEL 8340-T110-K1T1-ALH126-15A
Current Rating
15
Rated VAC
240 / 415 VAC
Rated VDC
80 VDC
Type
Delayed Action
Key Features
Current Rating15A, providing robust protection for electrical circuits against overcurrent situations.
Voltage RatingOperates at a maximum of 80VDC, ensuring compatibility with a range of electrical systems.