8340-T110-K1T1-ALH126-30A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 8340-T110-K1T1-ALH126-30A Magnetic and Hydraulic-Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole DIN Mount 80VDC Long Delay N/O Aux 30A
MODEL 8340-T110-K1T1-ALH126-30A
Current Rating
30
Rated VAC
240 / 415 VAC
Rated VDC
80 VDC
Type
Delayed Action
Key Features
  • Current Rating: 30A, providing robust protection for high-power applications.
  • Voltage Rating: Rated for 80V DC, suitable for a wide range of electrical systems.
  • Pole Configuration: 1 Pole design, ensuring efficient current management in single-phase applications.