2210-S211-P1M1-Z141-12A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 2210-S211-P1M1-Z141-12A Thermal Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole Plug-In 277VAC/65VDC M1 1NC AUX INT and ON 12A
MODEL 2210-S211-P1M1-Z141-12A
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Actuator
Rocker
Aux Contacts
N.O.
COO
DE
CQC
GB 17701
CSA
C22.2 No 235
Current Rating
12
Mounting Method
Socket
Package
Panel / Plug-In
Poles
1
Rated VAC
250 / 433 VAC
Rated VDC
65 VDC
Terminal Design
Blade
Type
Standard Delay
UL
UL 1077
VDE
EN 60934
Thermal Magnetic Circuit Breaker The E-T-A 2210-S211-P1M1-Z141-12A Thermal Magnetic Circuit Breaker is an advanced electrical component designed for effective overcurrent protection in various applications. This circuit breaker features a plug-in design, ensuring easy installation and maintenance, while providing reliable performance with a maximum current rating of 12A.
Key Features
Voltage RatingsOperates efficiently at 277VAC and 65VDC, accommodating a range of electrical systems.