2210-S211-P1T1-Z141-1.5A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 2210-S211-P1T1-Z141-1.5A Thermal Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole Plug-In 277VAC/65VDC T1 1NC AUX INT and ON 1.5A
MODEL 2210-S211-P1T1-Z141-1.5A
Current Rating
1.5
Poles
1
Rated VAC
250 / 433 VAC
Rated VDC
65 VDC
Type
Delayed Action
Key Features
Current Rating1.5A Rated for use in applications with up to 1.5A of continuous current.
Voltage Ratings277VAC / 65VDC Versatile operational capabilities across AC and DC systems.
Configuration1 Pole with Auxiliary Contact Features one normally closed auxiliary contact (1NC) for additional operational feedback.