8340-T120-K1M1-ALH0-0.5A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 8340-T120-K1M1-ALH0-0.5A Magnetic and Hydraulic-Magnetic Circuit Breaker 1077 2 Pole DIN Mount 80VDC Med Delay 0.5A
MODEL 8340-T120-K1M1-ALH0-0.5A
Current Rating
0.5
Poles
2
Rated VAC
240 / 415 VAC
Rated VDC
80 VDC
Type
Medium Delay
Key Features
Current Rating0.5A, providing precise protection tailored for low-current applications.
Voltage RatingOperates efficiently at 80VDC, ensuring compatibility with a wide range of systems.