8340-T120-K1T1-ALH126-12A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 8340-T120-K1T1-ALH126-12A Magnetic and Hydraulic-Magnetic Circuit Breaker 1077 2 Pole DIN Mount 80VDC Long Delay N/O Aux 12A
MODEL 8340-T120-K1T1-ALH126-12A
Current Rating
12
Rated VAC
240 / 415 VAC
Rated VDC
80 VDC
Key Features
  • Type: Magnetic and hydraulic-magnetic circuit breaker
  • Poles: 2 pole configuration for versatile applications
  • Voltage Rating: Rated for 80V DC, suitable for a wide range of electrical systems
  • Current Rating: 12A with long delay characteristics for applications requiring time-dependent overload protection