8340-T120-K1T2-ALH126-0.5A
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
E-T-A 8340-T120-K1T2-ALH126-0.5A Magnetic and Hydraulic-Magnetic Circuit Breaker 1077 2 Pole DIN Mount 240/415VAC Long Delay N/O Aux 0.5A
MODEL 8340-T120-K1T2-ALH126-0.5A
Current Rating
0.5
Rated VAC
240 / 415 VAC
Rated VDC
80 VDC
Type
Delayed Action
EN 60934
Key Features
  • Current Rating: 0.5A, providing precise overload protection for sensitive electrical circuits.
  • Pole Configuration: 2 poles, ensuring effective circuit interruption and protection in dual-phase systems.