733.1MEXFLZ-200
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Starrett 733.1MEXFLZ-200 electronic micrometer offers a 175-200 mm measuring range with 0.001 mm resolution and +/-0.002 mm accuracy. It features a flat carbide anvil, flat spindle, friction thimble, and a large LCD display with SPC output. This metric micrometer is part of the 733.1 series, designed for precision outside measurement.
MODEL 733.1MEXFLZ-200
BRAND
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Accuracy
+/-0.002 mm
Anvil Type
Flat
Display Type
Digital Large LCD
Material
Carbide Anvil
Measuring Range
175 to 200 mm
Resolution
0.001 mm
Series
733.1
Spindle Type
Flat
Thimble Type
Friction
Type
Electronic Metric
The Starrett 733.1 Electronic Micrometer with Output is a full-featured precision measuring tool built with customary Starrett quality and workmanship. It includes output capability for data transmission.The 733.1 series includes a large, easy-to-read, high-contrast LCD digital readout for clear readings. With its automatic OFF functionality, smooth friction thimble for uniform pressure, and balanced frame design, Starrett products provide comfortable and accurate measuring. Its no-glare satin chrome finish minimizes annoying surface glare under bright lights indoors. Starrett electronic micrometers guarantee a precise measurement at every position each and every time. 175-200mm Range, 0.001mm Resolution, with Case.
Features
  • Starrett® no-glare satin chrome finish on thimble and sleeve
  • Micro-lapped carbide measuring faces
  • Large, easy-to-read 0.275 in high contrast LCD digital readout