We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lenox 209205012 FRAMES-5012 LOW PROFILE HACKSAW-5012 LOW PROFILE HACKSAW- PROFILE HACKSAW-5012 LOW PROFILE HACKSAW-
MODEL 209205012
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$39.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Height
16.200
Length
6.600
Volume
0.068
Width
1.100
Stanley Black & Decker Lenox Tools 209205012
UPC: 082472209204 | UNSPSC: 27111559 | GTIN: 00082472209204
Hand Tools > Hand Saws & Hacksaws > Hacksaw & Hand Saw Blades
LENOX TOOLS Hacksaw Blade, Low Profile, 12 in Blade Length, 2-1/2 in Throat Depth, 24 TPI or Pitch, 16 in Overall Length, Ergonomic Handle, Aluminum Handle, Metal Material Application, Silver
Features:
- High tension allows blade to tension up to 40000 psi, resulting in fast, straight cuts
- Fits into tight spots low profile tip easily handles close quarter cuts
- Multi-purpose mount blade at 45 deg for flush cutting applications
Specs:
| TPI or Pitch | 24 |
|---|---|
| Material Application | Metal |
| Throat Depth | 2-1/2 in |
| Handle Type | Ergonomic |
| Blade Length | 12 in |
| Handle Material | Aluminum |
| Finish | Silver |
| Overall Length | 16 in |
| Type | Low Profile |
Packaging:
| Length | 6.5 in |
|---|---|
| Width | 16.125 in |
| Height | 0.875 in |