We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Lenox 21012TC134 TUBE CUTTER-LENOX TUBE CUTTER 1/8 - 1 3/4-LENOX TUBE CUTTER 3 - 45MM- TUBE CUTTER 1/8 - 1 3/4-LENOX TUBE CUTTER 3 - 45MM-
MODEL 21012TC134
Contact supplier for technical support on: 800 235 2000
$79.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 10 days
Returnable: Yes
Height
10.700
Length
5.600
Volume
0.055
Width
1.600
Stanley Black & Decker Lenox Tools 21012TC134
UPC: 082472210125 | UNSPSC: 23241610 | GTIN: 00082472210125
Hand Tools > Piping & Tubing Tools > Pipe & Tubing Cutters
LENOX TOOLS Tubing Cutter, 1/8 to 1-3/4 in Nominal, Applicable Materials: Copper, Blue/White
Features:
- Four roller tracking system keeps tube from threading
- Cleanly and easily deburr pipes with the replaceable machinists reamer
- Full stop feed system prevents wheels and rollers from coming into contact
- Change out wheels quickly and easily
- Store an extra cutting wheel in the handle
- Has 2 wheels
- Ergonomically designed for professional performance
Specs:
| Nominal Capacity | 1/8 to 1-3/4 in |
|---|---|
| Finish | Blue/White |
| Applicable Materials | Copper |
Packaging:
| Length | 10.63 in |
|---|---|
| Width | 5.236 in |
| Height | 1.575 in |
| Brand | Cleveland |
| Model | C54155 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 894119 |
| Brand | JET Tools |
| Model | 141175 |
| Brand | Eklind |
| Model | 16830 |
| Brand | Hanson |
| Model | 43083 |
| Brand | Champion |
| Model | BL20-370 |