We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
C4H2504 RARE EARTH MAG 2-1/2"DIAX 1"TH
MODEL C4H2504
Contact supplier for technical support on: 231-582-3100
$79.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Diameter
2-1/2 in
Length
1 in
Material
Neodymium Iron Boron
Temperature Range
180 deg F
Thickness
0.07 in
Type
C-Style Cylindrical
Features & Benefits
4-pole magnet in an aluminum insulated cupExtended poles can be lightly machined
Can be press fit or use thru-hole for mounting
1/4 in flat head bolt
Silver color
Permanent rare earth neodymium magnet
90 lb holding value
| Brand | Harwal |
| Model | VA-250V |
| Brand | Harwal |
| Model | VA-5V |
| Brand | Harwal |
| Model | VA630V |
| Brand | Harwal |
| Model | VA-325V |
| Brand | Flowtrend |
| Model | FTOC-510X410-GSKT-EPDM |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 402-6229GB-DSO |
| Brand | Magnetics |
| Model | C5H3004 |