We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MQ1132 RECT MAGNET 12" LG 150 LB CAP
MODEL MQ1132
Contact supplier for technical support on: 231-582-3100
$93.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Length
12 in
Material
Strontium Ferrite
Temperature Range
300 deg F
Thickness
5/8 in
Type
J-Style Rectangular Horseshoe
Width
2-1/2 in
Features & Benefits
All stainless steel constructionNon-corrosive full length 2-pole assembly
5/8 in THK low profile design
Generous room for various fastener heads
Use 10-24 (M5) bolt or screw for mounting
Permanent ceramic magnet
11 in Dia mounting hole center to center
Silver color
150 lb hold
| Brand | Harwal |
| Model | VA-1100 |
| Brand | Magnetics |
| Model | C4H2504 |
| Brand | Harwal |
| Model | VA-250V |
| Brand | Harwal |
| Model | VA-5V |
| Brand | Harwal |
| Model | VA630V |
| Brand | Harwal |
| Model | VA-325V |
| Brand | Flowtrend |
| Model | FTOC-510X410-GSKT-EPDM |
| Brand | Flowtrend |
| Model | 402-6229GB-DSO |